Aktualitātes un notikumi

October 1, 2015

PharmIdea uzsāk zāļu pārdošanu Latvijā

Autors: Inta Saprovska, “Rūpniecisko farmaceitu ziņas”, 4/2015

2010. gadā, rūpnieciskajiem farmaceitiem viesojoties zāļu ražotnē “PharmIdea”, valdes priekšsēdētājam Vitālijam Skrīvelim mūs nebija jāpārliecina, ka nelielā 2005. gadā dibinātā privātā kompānija vēlas strādāt ilgtermiņā un piedāvāt pacientiem zāles vēža ārstēšanai. 2010. gadā uzņēmums ieguva Labas ražošanas prakses sertifikātu. Nesen viesojoties ražotnē pārliecinājos, ka kompānija pa šiem gadiem ir krietni attīstījusies. Šobrīd uzņēmumā strādā 38 darbinieki (tolaik – 14); lielākā daļa piedalās ražošanā un kvalitātes uzraudzībā un kontrolē, bet uzņēmuma administrācija un pārvaldes struktūra ir samazināta līdz minimumam.

“PharmIdea” – vienīgais šāds uzņēmums Baltijas valstīs – ražo sterilos produktus pēc ārvalstu (tostarp Austrijas, Apvienotās Karalistes, Francijas, Nīderlandes, Vācijas, Turcijas, Jordānijas, Filipīnu, Krievijas, Vjetnamas u.c.) pasūtījuma, izstrādā produktu tehnoloģijas un sagatavo reģistrācijas dokumentus Eiropas un citu valstu farmaceitiskajām kompānijām “PharmIdea” savu darbību un atpazīstamību vispirms ir nostiprinājusi starptautiskajā tirgū, un tikai šogad uzsāk zāļu pārdošanu arī Latvijā, jo šādam solim iepriekš bija jānopelna līdzekļi. Kā informēja pārdošanas un mārketinga vadītāja Māra Skrastiņa, „PharmIdea” ir reģistrējusi savu pirmo patentbrīvo produktu Bortezomib Latvijā, ir pabeigta zāļu decentralizēta reģistrācija Eiropā, un tā noris vēl vairāk nekā 50 pasaules valstīs.

Sterilos produktus vēža ķīmijterapijai, kāds ir arī bortezomibs, un zāles no citām terapeitiskajām klasēm “PharmIdea” ražo flakonos, izmantojot izolatora tehnoloģiju, proti, produktu ražošana notiek izolatorā, pilnībā izslēdzot tiešu kontaktu ar cilvēku. Tas ir īpaši sarežģīts process, kam nepieciešamas ļoti dārgas iekārtas un specifiski apmācīts personāls. Lai gūtu panākumus, kādi “PharmIdea” ir sasniegti starptautiskajā tirgū, nepieciešama visaugstākā produktu kvalitāte, ko visas darbības laikā apliecina 23 citu valstu klientu un atbildīgu institūciju auditi, tostarp no Turcijas, Kanādas, Apvienotās Karalistes un Filipīnām. Šoruden vēl gaidāms audits no Brazīlijas, kur arī tiek plānots piegādāt vairākus produktus. Lai zāles ienāktu tirgū bez kavēšanās, “PharmIdea” atbalsta klientus produktu reģistrācijas procesā.

Tuvākajos mēnešos PharmIdea uzsāks vēl divu zāļu pārdošanu Latvijā, no kuriem viens būs lietošanai onkoloģijā, bet otrs – ginekoloģijā. Izstrādes procesā ir vairākas patentbrīvās zāles, kas tuvākajā laikā būs pieejamas ne tikai Eiropas un citu valstu, bet, cerams, arī Latvijas slimnīcās. “PharmIdea” ir labs piemērs tam, ka zāļu industrija Latvijā var būt un ir pasaules standartu līmenī un salīdzinoši neliela profesionāļu komanda īsā laikā var nostāties līdzās farmācijas gigantiem, veiksmīgi konkurējot. Atliek tikai cerēt, ka arī mūsu valsts politika būs labvēlīga vietējo ražotāju atbalstam.