Aktualitātes un notikumi

May 31, 2019

PharmIdea nākotnes attīstību balsta specifisku produktu nišās

Jau trīspadsmito gadu Olaines biznesa parkā “Nordic Industrial Park” mājvietu radis farmaceitiskais uzņēmums SIA “PharmIdea”, kas ir vienīgā sterilo zāļu formu ražotne Latvijā, kas nodrošina Labas ražošanas prakses standartiem (GMP) atbilstošu zāļu izstrādi un ražošanu, lietojot inovatīvu izolatora tehnoloģiju.

“PharmIdea” galvenie darbības virzieni ir hospitālo, ginekoloģisko un pretvēža medikamentu sterilo zāļu formu izstrāde, ražošana un pārdošana. Mūsu produkti sadarbībā ar ārvalstu mārketinga partneriem tiek reģistrēti vairāk nekā 50 valstīs. Mūsu speciālisti pastāvīgi strādā pie jaunu produktu izstrādes, tādējādi ik gadu produktu portfelis papildinās ar 2–3 jauniem produktiem. Ražojam un pārdodam deviņus produktus, kas ir plaši pieprasīti gan vietējā, gan pasaules tirgū,” akcentē uzņēmuma līdzīpašnieks un valdes loceklis Vitālijs Skrīvelis, piebilstot, ka “PharmIdea” 1% no saražotā realizē Latvijā, bet pārējā produkcija tiek eksportēta, galvenokārt uz Eiropas Savienības dalībvalstīm, Tuvajiem Austrumiem, Krieviju, Turciju, Vjetnamu, Meksiku u.c. Latvijā reģistrēti četri “PharmIdea” produkti – Atosiban, Bortezomib, Carbetocin un Zoledronic acid.

Svarīgi saprast, ka farmaceitiskajā jeb, precīzāk, medikamentu biznesā 90% zāļu cilvēki lieto ambulatori, var nopirkt aptiekās un lietot mājas apstākļos – tās pārsvarā ir tabletes, plāksteri, ziedes, dažādas mikstūras. Savukārt “PharmIdea” darbojas tajā nišā, kas ir injekcijas, ko ievada ar šļircēm un pārsvarā lieto slimnīcās, kas veido 10% no kopējā medikamentu tirgus, stāsta uzņēmuma vadītājs.

  

“Savukārt šajā specifiskajā tirgū izvēlamies nišas produktus, kas nav pieprasīti lielos apjomos. Tādējādi ražojam produktus ar augstu pievienoto vērtību (High-Value, Low-Volume). Mēs labi apzināmies – lai Latvijas ražotāji varētu veiksmīgi konkurēt globālajos tirgos, ir jāizvēlas specifiskas nišas. Nekad neražosim 10 tūkstošus vagonu produkcijas mēnesī Ķīnas tirgum, jo mums nav ne tādu cilvēkresursu, ne materiālo iespēju. Tieši tādēļ neražojam nosacīti lētus anestētiķus, ko jāsaražo miljoniem flakonu, ampulu apjomā, lai virspār varētu pieteikt konkurenci šajā tirgus segmentā, piemēram, lidokaīnu, ko izmanto zobārstniecībā,” norāda Vitālijs Skrīvelis.

Uzņēmuma produkcijas klāstā ir vairāki ginekoloģiskie preparāti, piemēram, Atosiban, ko lieto priekšlaicīgo dzemdību novēršanai, un šādas problēmas ir aptuveni 4% grūtnieču. Tādēļ šis medikaments ir ļoti specifisks, jo, par laimi, tā mērķa pacientu apjoms nav liels. Lielāks potenciālo pacientu apjoms ir preparātam Carbetocin, kas ir paredzēts asiņošanas apturēšanai pēc dzemdībām, it sevišķi, ja dzemdības notikušas ar ķeizargriezienu, kas ir aptuveni 30% no visām dzemdībām. “Tāpat “PharmIdea” ražo vairākus pretvēža preparātus, no kuriem viens – Bortezomib – ir paredzēts asins vēža paveida mielomas ārstēšanai, kas atkal ir salīdzinoši rets vēža paveids, un līdz ar to arī mūsu ražotais preparāts ir salīdzinoši mazāk pieprasīts nekā daudzi citi. Mēs ar savu kapacitāti esam spējīgi saražot šo preparātu medicīnas nozarei nepieciešamajā apjomā, ievērojot augstākās kvalitātes un drošības standartus,” uzsver uzņēmuma vadītājs.

Vitālijs Skrīvelis norāda, ka, lai farmaceitiskais uzņēmums vispār varētu uzsākt tā saucamo sterilo medikamentu ražošanu un realizāciju jau konkrētās valstīs, tam ir jāpierāda GMP standartiem atbilstoša ražošana. Šim nolūkam uz ražotni tiek uzaicinātas gan valsts, gan klientu inspekcijas, kas apskata, pārbauda un novērtē ražotnes telpas, iekārtas, dokumentāciju un ražošanas procesu.

“Tas ir būtiski, jo mūsu ražotās zāles ir augsta riska produkti, proti, ja kādu iemeslu dēļ tiek saražots nesterils preparāts, pacients pēc tā saņemšanas var nomirt. Tieši tādēļ farmācijas uzņēmumi kvalitāti nodrošina, regulāri kontrolējot ražošanas procesu,” akcentē “PharmIdea” valdes loceklis.

Vitālijs Skrīvelis stāsta, ka uzņēmums darbību sācis ar trim produktiem un nepilnu 13 gadu laikā sasniedzis jau deviņu stabilu produktu ražošanu, vienlaikus turpinot darbu pie jaunu produktu izstrādes. Viss produktu izstrādes un ražošanas cikls notiek uzņēmuma ražotnē Olainē.

“2006. gadā sākām pieci cilvēki, bet nu pie mums strādā jau 78 cilvēki – gan produktu izstrādē, gan ražošanā, gan produktu realizācijā un citās jomās. Pārsvarā esam rīdzinieki un Olaines iedzīvotāji.  Olaini par uzņēmuma mājvietu izvēlējāmies mērķtiecīgi, jo tā jau vēsturiski bijusi ķīmiķu pilsēta. Pašvaldība saprotoši attiecas pret farmaceitisko un ķīmisko uzņēmumu dibināšanu un darbību, tāpēc paldies viņiem par to,” uzsver Vitālijs Skrīvelis.

Jautāts par sadarbības pieredzi ar pašvaldību, uzņēmējs to novērtē atzinīgi, vienlaikus akcentējot, ka uzņēmuma pārstāvji kopā ar Olaines pašvaldību aktīvi apspriež nepieciešamību un iespējas jau tuvākajā nākotnē Olainē būvēt īres dzīvokļu namus, lai nodrošinātu ar dzīvesvietu speciālistus, kuri jau strādā vai plāno to darīt “PharmIdea”.

Līdz šim uzņēmuma izveidošanā un attīstīšanā ir ieguldīti kopumā ap 12 miljoniem eiro – summu veido gan akcionāru ieguldījums, gan banku aizdevumi, kā arī riska kapitāls, ES struktūrfondu līdzfinansējums un arī uzņēmuma pašu līdzekļi. “PharmIdea” ir sākusi darboties jau otrā pildīšanas līnija. Līdz ar ražošanas un pārdošanas apjomu palielināšanu “PharmIdea” īpašniekiem ir mērķis jau 2021. gadā sasniegt 10 miljonu eiro apgrozījumu.

Avots: www.olaine.lv,  www.db.lv